Začal váš kůň ve cvalu z ničeho nic vyhazovat? Nebo si vyhodí zadkem jen po skoku přes překážku, či je vyhazovaní běžnou součástí vašeho každodenního ježdění? Ať tak nebo onak, pojďme se podívat na vyhazování trochu blíže.
Zjistit příčinu toho, proč koně pod sedlem vyhazují, může být složité. Důvodů může být celá řada –nediagnostikovaný fyzický problém, dále se může jednat o naučené chování nebo se jen kůň brání nepohodlí či bolesti (nebo očekávané bolesti) ze špatně padnoucího sedla, nepohodlného udidla nebo špatně sedícího jezdce. Ne vždy jej ale vyhazování spojeno s bolestí.
Vyhazování
Co si můžeme pod pojmem „vyhazování“ představit? Vyhazování má různé podoby. Můžete si představit koně na rodeu, který vyskočí ze země všemi čtyřmi, vyklene hřbet, hluboce skloní hlavu a jeho zadní nohy vystřelí prudce k nebi a k tomu koulí očima a frká. Vyhazování může mít ale mnohem jemnější podobu, kdy kůň jen odlehčí zadek a zadníma nohama udělá malý nebo větší kop vzad. Může být jeden, dva nebo vyhodí hned několikrát za sebou. Na rovinu – jízda na vyhazujícím koni není moc pohodlná a jen málo jezdců si ji dokáže užívat. Opravdu záleží na tom, jak kůň vyhazuje. Nicméně pokud jezdíte koně, který vyhazuje pravidelně, s největší pravděpodobností už při ježdění budete napjatí a čekat „kdy to zase přijde“. Kůň toto napětí rychle vycítí a…již se točíte v začarovaném kruhu.
Proč koně vyhazují
Vyhazování je pro koně přirozené chování. Určitě už jste viděli koně, kteří ve výběhu vyhazují při hře z radosti, nebo z přemíry energie. Častěji ale slouží vyhazování jako obrana. Jejím cílem je zbavit se vetřelce, soka, predátora nebo jiného potenciálního ohrožení bezpečnosti. Koně kopání použijí, když nemohou před hrozbou uniknout – brání se tak něčemu reálně či domněle děsivému nebo něčemu, co jim způsobuje bolest a nepohodlí.
- Bolest a strach jsou dvě nejčastější příčiny vyhazování. Bolest může být způsobena špatně padnoucí výstrojí nebo nevybalancovaným sedem jezdce.
- Špatná komunikace s jezdcem. Špatně volené a nevhodně načasované pomůcky mohou koně mást a způsobit mu úzkost, kterou může řešit právě vyhazováním.
- Nevhodně vedený a nevyvážený výcvik nebo přetěžující trénink může být spouštěčem obranné reakce v podobě vyhazování.
- Uvolnění přemíry energie, radost z možnosti pohybu. Koně, kteří jsou po dlouhé hodiny drženi v boxe, mohou vyhazováním uvolňovat přebytečnou energii a projevovat radost z možnosti pohybu.
Vyhazování jako naučené chování
Vyhazování, případně jiné odmítání poslušnosti, se může stát naučeným chováním. Platí zde zásady negativního posilování. Může k tomu dojít například v případě, kdy několikrát skončíte výcvik nebo přerušíte vyjížďku po tom, co kůň začne vyhazovat. K negativnímu posílení dochází, když averzivní podnět, tedy něco nežádoucího nebo nepříjemného, zmizí poté, co dojde k určitému chování. Tlak a uvolnění je jednou z forem negativního posilování.
Tímto způsobem se kůň naučí, že vyhazování mu umožňuje vyhnout se činnosti, kterou by ve skutečnosti raději nedělal, z již výše zmíněných důvodů – kvůli strachu, bolesti nebo úzkosti. Vyhazování je jen způsob, jak uniknout z nepohodlí.
Najděte a odstraňte příčinu
V první řadě je třeba vyloučit jakoukoli možnou fyzickou bolest nebo nepohodlí, které by mohlo být příčinou. Je potřeba zaměřit se na bolest svalů, zejména v oblasti hřbetu, krku nebo zadních končetin, bolest kloubů, změny na páteři včetně skřípnutých nervů, kissing spines, dále bolest v hubě, neošetřené zuby případně interní problémy. Častým důvodem mohou být i žaludeční vředy.
Ne každá bolest, kterou kůň má, způsobí kulhání. Jsou bolesti, které se navenek projevují minimálně, třeba jen zvýšeným napětím. Pro vyloučení všech možných fyzických bolestí je potřeba vyšetření veterinářem, fyzioterapeutem nebo chiropraktikem.
Zkontrolujte, jestli dobře sedí sedlo, zaměřte se i na udidlo. Zkontrolujte, zdali uzdečka netlačí na citlivá místa na hlavě, případně zvažte vyzkoušení anatomické uzdečky (o anatomických uzdečkách jsme psali zde).
Pozorujte svého koně
Pozorujte svého koně, jak se chová ve výběhu i v boxe. Všímejte si, jak se pohybuje bez sedla nebo jezdce. Vnímejte, jak se celkově chová – zdá se uvolněný nebo úzkostný, ztuhlý? Zaměřte se i na chování v přítomnosti lidí, při ošetřování a běžné manipulaci. Všimněte si, kde v těle nese nebo drží napětí. Napětí kolem očí a tlamy a zadržování dechu jsou nenápadné známky bolesti, které lze snadno přehlédnout.
Chcete se o tělesných signálech vašeho koně dozvědět víc? Rozhodně doporučujeme skvělou knihu Konejšivé signály a řeč těla u koní!
Určení spouštěče
Důležité je si odpovědět na otázku, co je spouštěčem nežádoucího chování. Je to určitá činnost, například přechod do klusu, nacválání, nebo přeskočení skoku? Vyhazuje na začátku ježdění nebo až po tom, co se uvolní a prohřeje? Nebo je vyhazování náhodné? Vyhazuje pod každým jezdcem nebo to dělá jen s někým konkrétním? Vyhazuje na lonži nebo pouze pod sedlem? Nebo vyhazuje radostí když ho necháte na louce ve cvalu trochu zrychlit?
Vraťte se k základům
Jakmile jste odstranili všechny možné zdroje fyzické bolesti nebo nepohodlí, je čas zvážit případné mezery ve výcviku koně a nutno říci (a je důležité si to přiznat), že i jezdce. Je potřeba tyto mezery odstranit, aby kůň mohl získat jistotu a psychické i fyzické pohodlí při tom, co se po něm chce.
Zaměřte se na úplné základy. Kůň by měl být schopen jít rovně a dopředu v rovnováze, ať už jedete po rovné čáře nebo na kruhu. Křivost způsobuje nerovnováhu. Nerovnováha způsobuje napětí.
Pracujte pod sedlem i na ruce. Provádějte s koněm cviky, které vyžadují, aby používal zadní končetiny, zapojoval zádové a krční svalstvo a klenul hřbet. Využijte kavalety, koně ohýbejte a otáčejte. Skvělá je práce v terénu, ideální je krok do kopce a z kopce. Nespěchejte, nároky zvyšujte postupně.
Zaměřte se na sebe
Čím uvolněnější budete, tím lépe si budete moci všimnout varovných signálů a preventivně zakročit, abyste zabránili vyhazování. Sledujte první signály, které naznačují vyhazování. Je to snížení hlavy dolu (ne dopředu dolu), přenášení váhy na přední část těla, změna v rytmu a klenutí hřbetu. Cítíte-li tyto změny a znáte-li spouštěče, odveďte pozornost jinam, uvolněte koně, proveďte jiný cvik a koně pochvalte. Chvalte a chvalte. Dejte koni tolik času, kolik bude potřebovat.
Pamatujte, že chování koně je jeho jediným způsobem, jak s vámi komunikovat. A většina nežádoucích projevů chování je způsobena bolestí, strachem nebo zmatkem.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.